Humpolec zahájil autokrosovou sezonu

ZSE a MMÈR v autocrossu Humpolec 2023 | 22. a 23. dubna 2023 | Jan Pilát | www.autokrosar.cz

Domácí autokrosovou sezónu zahájil již tradičně podnik na humpoleckém závodišti Pod Vilémovským lomem. „Na to, že před závody vytrvale pršelo a měli jsme velké problémy upravit trať, která byla ve spodních částech splavená, tak se závody vydařily parádně. Velké poděkování patří firmám Stavona a Liboru Pospíšilovi. Ten nám půjčil techniku a díky tomu se nakonec podařilo trať zprovoznit. Během soboty sice ještě nebyla úplně ideální, ale za daných podmínek si myslím, že to organizačně i jezdecky dopadlo na jedničku,“ pochvaluje si předseda pořádajícího AMK Zálesí Josef Špaček.

zleva: Josef Špaček předseda AMK, Pavel Hrala místostarosta Humpolce, Filip Salač motocyklový závodník

Úvodní humpolecký podnik nabídl perfektní podívanou ve všech kategoriích. K těm nejpočetnějším patří již několik let kartcrossový MASCOM Cup. Vítězem této divize se v Humpolci stal Ondřej Hartych. „Po dlouhé zimní pauze jsem seděl v bugině poprvé. Tím více mě pozitivně překvapilo, že hned první měřák se mi povedlo vyhrát a navíc jsem všechna tři kola zajel v desetině. Naopak rozjížďky se nám tolik nedařily a semifinálový start z první řady jsme si museli vybojovat. Zde se nám podařilo naši skupinu po velkém souboji s Lukáškem Svobodou vyhrát. Do finále jsem odstartoval jako druhý za Standou Brouskem, který byl celý víkend neskutečně rychlý. Nakonec boj dopadl lépe pro mě a povedlo se nám v Humpolec zvítězit,“ neskrývá spokojenost závodník z obce Zlatníky v okrese Praha – Západ.

ZSE a MMÈR v autocrossu Humpolec 2023 | 22. a 23. dubna 2023 | Jan Pilát | www.autokrosar.cz

Velmi krásné závody nabídly také všechny tři divize RacerBuggy. Nejsilnější „dvěstěpadesátky“ ovládl Petr Bílek. „Ani jeden měřený trénink se nám nepodařilo vyhrát, byť v tom druhém nás Láďa Jiřička porazil opravdu jen hodně těsně. Start úvodní rozjížďky se mi moc nepovedl a zhruba její polovinu jsem jezdil druhý za Láďou Hanákem. Ten pak chyboval a já ho předjel. Ve druhé rundě to bylo skoro to samé, jen Láďova chybička přišla v jiné zatáčce. Do závěrečné rozjížďky jsem místo Ládi „vyfasoval“ Ondru Pospíšila a Amálii Židkovou. Tu se mi podařilo předjet nahoru do kopce a opět zvítězit. Ani tři „jedničky“ mi však pole position nezajistily. Láďa Jiřička totiž také nenašel v rozjížďkách přemožitele a v jeho prospěch hrál rychlejší čas. Vybral si vnitřek a já prostředek. Start mi vyšel nejlépe, a přestože jsme v první zatáčce bojovali, do kopce se mi podařilo zaujmout vedení a to udržet až do cíle,“ hodnotí svůj úspěšný vstup do sezony loňský vicemistr RacerBuggy250.

ZSE a MČR v autocrossu Humpolec | 23. – 24. dubna 2022 | Jan Pilát | www.AUTOKROSAR.cz

Zatímco na evropské scéně prožívají divize cestovních vozů nelehké období, na domácí scéně si stále drží vysoký kredit. Vítězem kategorie TouringAutocross se stal Jan Brožek. „Jednoduché to však vůbec nebylo. Hned během prvního tréninku se auto chovalo strašně neklidně. Změnili jsme tedy geometrii a to přineslo zlepšení. Jenže ve druhém měřáku nám jízdu přerušili a před jejím opakováním nakropili trať, takže se mi čtvrtý čas zlepšit nepodařilo. Úvodní rozjížďku jsem po dobrém startu vyhrál. Na druhou jsme špatně zvolili pneumatiky, takže jsem prohrabával a nestačil na Lukáše Musila. Na závěrečnou rundu jsme se poučili a dali hrabalky, jenže hned ve druhém kole jsem jednu z nich zul po kontaktu s velkým balvanem a bylo po bojích,“ popisuje východočeský jezdec svoji cestu do finále, do kterého startoval z třetí pozice v první řadě. „Tato pozice je v Humpolci tou nejhorší a při prvním startu mě také kluci hned vyvezli do hlubokého, takže jsem odjížděl poslední. Jízda však byla po boudě Petra Šimurdy zastavena. Před druhým startem mi táta poradil, ať zkusím před zatáčkou zabrzdit a dát to klukům do vnitřku. To se podařilo a za zatáčkou jsem vedl. Další karambol však vzápětí opět zapříčinil zastavení jízdy. Znovu poradil táta. Tentokrát, ať to zkusíme zvenčí. Start se mi povedl, a když jsem řadil „trojku“, viděl jsem, jak kluky předjíždím. Tak jsem držel a za zatáčkou se ujal vedení, které se mi podařilo udržet až do konce. Tímto bych chtěl poděkovat mechanikům, rodině a tátovi za zimní přípravu techniky a pořadalům z AMK Zálesí Humpolec za tradičně krásně zorganizované závody.

ZSE a MMÈR v autocrossu Humpolec 2023 | 22. a 23. dubna 2023 | Jan Pilát | www.autokrosar.cz

Vlastimil Resl

Kompletní celkové výsledky