Šampioni zvou do Humpolce

Již nadcházející víkend 22. – 23. dubna zahájí svoji sezonu autokrosaři. Úvodní podnik sedmidílného republikového šampionátu tradičně hostí Humpolec a na závodišti Pod Vilémovským lomem se představí i několik evropských a republikových šampionů. Jelikož závod je vedle domácího mistrovství součástí také Zóny Střední Evropy, České trofeje a MASCOM Cupu, pořadatelé očekávají početnou účast včetně zahraničních pilotů.

Seznam přihlášených jezdců k 18.4.2023

Humpolec patří k tradičním autokrosovým baštám a poslední roky se většinou právě zde rozbíhá sezona. Jezdci i diváci jsou po dlouhé zimní pauze hodně natěšeni a lze očekávat strhující sportovní podívanou. Jedním z favoritů divize JuniorBuggy je její úřadující republikový šampion Filip Duřt. „Samozřejmě se moc těším, protože to je první závod sezony. Letos bych rád obhájil domácí titul a v Evropě se posunul o nějaké příčky oproti loňskému bronzu (smích). Pro dosažení těchto cílů je důležité dobře vykročit do sezony a v Humpolci tak budu chtít posbírat co nejvíce bodů. Tamní trať mám rád a líbí se mi. Je hodně rychlá, nabízí dlouhé rovinky a tak je dost na maximálku. Každopádně mi sedí,“ těší se na novou sezonu pilot z obce Březno na Mladoboleslavsku.

Titul v divizi Buggy1600 obhajuje Jakub Novotný. „Do Humpolce se samozřejmě těšíme, jako každý rok. Jen už klepe na dveře až moc a nám by se ještě hodilo více času na přípravu. Doděláváme to nejdůležitější, což je motor. Nicméně finišujeme a závod určitě stihneme. Humpolec mám rád. Akorát tamní povrch díky kamenům docela bolí a bugina je vždy rozbouchaná jako po celé sezoně. Znamená to tedy, že musím jezdit první,“ směje se autokrosař z východočeské obce Konecchlumí.

Velkým zpestřením divize TouringAutocross bude start evropského šampiona této kategorie z roku 2015 Otakara Výborného. „Buginu ještě nemáme nachystanou a čekáme na některé nové komponenty. Chybět každopádně nechceme, protože humpolečtí pořadatelé jsou srdcaři a početné startovní pole si zaslouží. Oprášíme tedy Mitsubishi Mirage. Prioritou je hezky se svézt, pobavit se a potěšit hezkým výkonem diváky. Doufám, že jich dorazí co nejvíce a vytvoří parádní atmosféru,“ věří jezdec ze západočeské obce Vrhaveč u Klatov.

Jedním z favoritů divize Touring2000, která nahrazuje Divizi2, je Josef Bartoš. „Do Humpolce se po té zimní pauze těším hrozně moc. Doslova jako malý kluk (smích). Chtěl bych tam vyhrát. Ostatně kvůli tomu všichni závodíme. Letos plánuji kompletní domácí šampionát s Fabií. Tu jsme loni dostavěli a absolvovali druhou polovinu sezony spíše v rámci testování. Letos už jsme nachystaní a rádi bychom získali třetí titul po těch dvou z let 2018 a 2021. Moc se těším na diváky a fanoušky. Doufám, že dorazí v hojném počtu a závody si maximálně užijí. Na Facebooku také sleduji počínání humpoleckých pořadatelů, kteří krásně připravují trať a dávají do toho maximum. Tímto jim chci poděkovat a těším se na setkání Pod Vilémovským lomem,“ oceňuje organizátory z AMK Zálesí Humpolec mladoboleslavský závodník.

text: Vlastimil Resl

foto: Autokrosar.cz Tomáš Němec, Jan Pilát

Info k závodu.